لوسین-لویی بونوئل Lucien-Louis Bunel

لوسین-لویی بونوئل Lucien-Louis Bunel

تاریخ تولد: ۲۹ ژانویهٔ ۱۹۰۰

بارنتین, فرانسه

لوسین چهارمین فرزند در میان هشت فرزند یک خانواده‌ی فقیر کاتولیک در شهر کوچکی در شمال غربی فرانسه بود. لوسین در سن ۱۲ سالگی تحصیلات دینی خود را در نزدیکی شهر روان شروع کرد. پس از گذراندن ۲ سال در خدمت سربازی، در سال ۱۹۹۲ تحصیلاتش را در همان زمینه ادامه داد و سه سال بعد کشیش شد. او در سال ۱۹۳۱ عضو گروه راهبه های مذهبی کرملی شد و لقب پدر ژاک را به خود اختصاص داد.

۱۹۳۳-۳۹: پدر ژاک در سال ۱۹۳۴ به شهر آون نقل مکان کرد و در صومعه‌ی کرملی، مدرسه‌ی پسرانه‌ای به نام «سنت ترزا دی‌الفانت جیزز» احداث کرد. او به مدت پنج سال تا سال ۱۹۳۹ که جنگ آغاز شد، مدیر مدرسه بود. با شروع جنگ او به عنوان کشیش ارتش فرانسه، برای خدمت احضار شد. وی در نامه‌ای که در ۲۱ سپتامبر برای یکی از راهبه‌های همکارش فرستاده بود، نوشته بود: "من مشتاقانه به صحنه‌ی نبرد می‌روم تا سهم کوچکی در مرگ هیتلر داشته باشم."

۱۹۴۰-۴۴: پدر ژاک در ژوئن سال ۱۹۴۰ توسط آلمانی‌ها دستگیر شد، ولی در سال ۱۹۴۱ به وی اجازه دادند تا به فرانسه‌ی اشغالی باز گردد و مدرسه‌ی خود را دوباره باز کند. در سال ۱۹۴۳ مادر روحانی یک مدرسه‌ی دخترانه‌ی کاتولیک، سه پسر یهودی را به نزد پدر ژاک فرستاد. او آنها را با هویت جعلی در مدرسه‌ی خود ثبت نام کرد. در ۱۵ ژانویه سال ۱۹۴۴، نیروهای گشتاپو پدر ژاک و سه پسر را دستگیر کردند. زمانی که از پدر ژاک بازجویی می‌کردند، پدر ژاک از قبول قانون رایش سوم سر باز زد و گفت "من فقط یک قانون را می شناسم: قانون انجیل و خیرات."

در ۵ مه سال ۱۹۴۵ پدر ژاک از مت‌هاوزن آزاد شد ولی خیلی زود در ۲ ژوئن ۱۹۴۵ در بیمارستان سنت الیزابت واقع در شهر لینز کشور اتریش جان سپرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.