Machla Weiner

Machla Weiner

Doğum: 1892

Vachnovka, Ukrayna

Machla, Ukrayna’ın Vachnovka köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. 1912 yılında Isaac Weiner ile evlenendi. 1920'lere gelindiğinde çiftin dört erkek iki de kız çocuğu vardı. En büyük oğulları, kızıl hastalığı nedeniyle 1927'de yaşamını yitirdi. Machla'nın kocası, iş bulma umuduyla 1929 yılında ailesini o zamanlar Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan yakınlardaki Vinnitsa şehrine taşıdı.

1933–39: 1930'ların başında bölgeyi ağır bir kıtlık vurmuştu. Machla'nın ailesi hayatta kaldı ama çok zor günler geçirdiler. 1917 öncesinde sığır çobanlığı yapan Isaac, Vinnitsa'da şehrin pazar yerinde mallarını sergileyen satıcılardan vergi topluyordu. Aynı zamanda gece bekçiliği de yapıyordu.

1940–41: Haziran 1941’de Almanya Sovyetler Birliği’ni işgal ettiğinde Vinnitsa halkı paniğe kapıldı. Çoğu kişi şehrin sonunun geldiğini düşünüyordu. Isaac ve Machla ise Almanların sınırda durdurulacağından emindi. Yine de her ihtimale karşı çocuklarını doğuya giden bir trenle göndermek istiyorlardı. Ama sadece Kızıl ordu subaylarının akrabaları ve komünistler trene binebiliyordu. İçlerinden birisi, en büyük kızları Frida'ya geçiş kartını verdi. Tren kalkarken Isaac oğlu Moishe'yi de trene atarak onu da gönderdi.

Isaac, Machla ve kızları Yeva orada kaldılar. Machla, 19 Eylül 1941'de Vinnitsa yakınlarındaki bir toplu infazda öldürüldü. Isaac ve Yeva ise 16 Nisan 1942'de öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.