Magda Hellinger

Magda Hellinger

Doğum: 19 Ağustos 1916

Michalovce, Slovakya

Magda beş çocuklu bir ailenin tek kızıydı. Doğu Slovakya'daki kasabası Michalovce, büyük bir Yahudi nüfusa sahip bir tarımsal ticaret merkeziydi. Magda'nın babası yerel Yahudi okullarında Yahudi tarihi öğretiyordu. Magda, İbranice şarkılar öğrenerek ve Yahudi tarihiyle ilgili hikâyeler dinleyerek büyüdü.

1933–39: Başkalarıyla birlikte çalışmak ve onların birlikte çalışmalarına yardım etmek tabiatımda vardı. Michalovce'de anaokulu öğretmeni olmak için okudum ve Yahudi İzcileri'nin yeni bir bölümünü kurmak için çalıştım. Siyonist gayesine tamamen inanarak Filistin'de toprak almak üzere para toplamak için Yahudi Ulusal Fonu programlarının düzenlenmesine yardım ettim.

1940–44: 1942'de Auschwitz'e sürüldüm. Kampın mürveri olmam emredildikten sonra kamp komutanına şöyle şikâyet ettim: "Burada yatak, şilte ya da battaniye hiçbir şey yok! Kadınlar yerde birbirlerinin üstünde yatıyor. Sonra da onlara pis Yahudi domuzu diyorsunuz. Neden onları doğruca gaz odalarına yollamıyorsunuz ki?" Komutan neden umursadığımı merak etti. Ben de şöyle dedim: "Görevli olsaydınız ve Alman esirlere yardım etmeseydiniz size korkak derdim!" Onayladı. "Doğru. Yarın esirlerle ilgili isteğin gerçekleşecek."

Auschwitz'in dışına zorunlu yürüyüş sırasında Magda, partizanlar tarafından kurtarıldı. Çekoslovakya'ya döndükten sonra Magda, İsrail'e göç etti. Daha sonra da Avustralya'ya taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.