Mara Jovicic Popovic

Mara Jovicic Popovic

Doğum: 1901

Foça, Yugoslavya

Mara, Sırp bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Aile, Bosna bölgesindeki küçük Foça kasabasında yaşıyordu. Annesi ve babası gibi Mara da Sırp Ortodoks inancına göre vaftiz edildi. Mara, Foça'da ve Bosna'nın başkenti Saraybosna'da büyüdü ve burada ortaokulu tamamladı. 1930'da bir bölge mahkemesi yargıcı olan Rajko Popovic ile evlendi. Çiftin çocukları yoktu.

1933–39: Rajko 1934'te Foça'daki hukuk görevini tamamladı ve çift Bosna'nın başkenti Saraybosna'ya taşındı. Mara ve Rajko Sırp ulusalcıydı. O zamanlar Sırplar Bosna'yı, Yugoslavlar ise merkezî hükümeti yönetiyorlardı.

1940–44: Almanlar, 1941 Nisan'ında Yugoslavya'yı işgal etti. Mayıs'ta Bosna, faşist Hırvat kuklası hükümetin yönetimi altına girdi. Mara'nın eşi, Hırvat polisine yakalanmaktan korktuğu için Sırbistan'a kaçtı. Mara, Saraybosna'da kalmaya devam etti. Burada yeğeni Mirjana ve ablası Jovanka ile birlikte kalıyordu. Hırvat polisi 1944'te Mara, Mirjana ve Jovanka'yı önde gelen Sırp ulusalcılardan oldukları için tutukladı. Mara Roma Katolik inancına geçmek istemediği için Hırvatların yönettiği bir toplama kampı olan Jasenovac'a sürüldü.

Mara 1944 sonunda Jasenovac'ta hayatını kaybetti. 43 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.