Marcus Fass

Marcus Fass

Doğum: 1925

Ulanow, Polonya

Ailesinin Moniek diye çağırdığı Marcus, Polonya'nın Ulanow kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan biriydi. Babası terziydi. Ulanow'da yaşayan Yahudi halkın kendilerine ait birçok kuruluşu ve büyük bir kütüphanesi vardı. Moniek 3 yaşına geldiğinde bir din okuluna yazıldı. 7 yaşındayken devlet okuluna başladı.

1933–39: 1933–39: Moniek'in babası, 1935 yılında iş bulmak için Amerika'ya gitti. Ailesinin de yakın zamanda yanında olmasını istiyordu. Ailesi göç belgelerini beklerken onlara para gönderiyordu. Moniek'in annesi aileyi desteklemek için terzilik yapıyordu. Moniek 14 yaşında ortaokuldan mezun oldu. Aynı yılın Eylül ayında aile göç belgelerini tamamlamak üzereyken Almanya Polonya'yı işgal etti.

1940–43: Moniek, Ulanow'un işgalinden sonra Alman ordusu için çalışmaya zorlandı. Naziler, 1942'de Ulanow'daki tüm Yahudilerin toplanması emrini verdi. Sürülmekten korkan Moniek, bir arkadaşıyla saklandı. Ormanlarda ve Ulanow'un çevresindeki bölgelerde saklanarak Almanlardan bir yıldan uzun bir süre kaçtılar. Ancak Almanlar partizanları ararken Moniek ve arkadaşı, bir çavdar tarlasında kapana kısıldılar. Köpekleriyle tarlayı adım adım araştıran Almanlar, sonunda iki arkadaşı yakaladı.

1943'te Ulanow'un dışında ele geçirildikten sonra Moniek ve arkadaşından bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.