Maria Terez Halpert Katz

Maria Terez Halpert Katz

Doğum: 1 Eylül 1893

Hajdunanas, Macaristan

Yidce ismi Tobe olan Terez, dindar bir Yahudi ailede yetişmişti. Babası ve iki erkek kardeşi hahamdı. Terez, gelecek vadeden bir öğrenci olmasına karşın gelenekçi ailesi evlenmesini istediği için eğitimini devam ettirmedi. Böylece Menyhert Katz ile evlenerek Kisvarda kasabasına [Macaristan] taşındı. Çiftin Kisvarda'da beş kız, bir erkek çocuğu oldu, iki oğlu ise öldü.

1933–39: Terez, 8 aylık olan ikiz oğullarının ölümüne Yahudi karşıtı hastane çalışanlarının nefretinin neden olduğunu düşünüyordu. Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmek istiyordu. Dindar bir insan olan kocası ise oranın fazla seküler bir ülke olduğunu düşünüyordu. İki sene sonra Terez, ailesine göçmenlik belgesi çıkartması için kocasını ikna etti.

1940–44: Vizeleri alındığında Macaristan Amerika'yla savaş hâlindeydi. Nisan 1944'te Terez ve çocukları, Kisvarda gettosuna yerleştirildi. 28 Mayıs'ta Alman denetimindeki Macar jandarmalar, ertesi gün sabah 4'te yola çıkmak için hazır olmalarını söyledi. Kimse yolun uzunluğunu ve nereye gidileceğini bilmediği için Terez yanlarına bulabildiği kadar yiyecek, Yahudilikte yasak olmasına karşın domuz jambonu bile almıştı. Kendilerine iyi davranılacağını söyleyen Nazilere güvenmiyordu. Ancak bir gün iyiliğin galip geleceğini hissediyor ve çocuklarının umutlarını kaybetmemesi için uğraşıyordu.

Terez, 31 Mayıs 1944'te Auschwitz'e getirildiklerinde gaz odasına gönderildi. 50 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.