Marthijn Wijnberg

Marthijn Wijnberg

Doğum: December 23, 1919

Groningen, Hollanda

Marthijn, 10 yaşındayken dindar Yahudi ailesi Groningen'den Zwolle kasabasına taşındı. Ailesi bölgedeki tek koşer otelin sahibiydi. Wijnberg ailesinin iki diğer oğlu ve bir kızı vardı. Çocukların hepsi Hollanda'daki devlet okullarına gittiler ve haftada dört gün öğleden sonra Yahudi tarihi, İbranice ve Kutsal Kitap'ı öğrenmek için din okuluna gittiler.

1933–39: Marthijn piyano, saksafon ve akordeon dahil neredeyse tüm müzik aletlerini çalabiliyordu. Bazen erkek kardeşlerinin her biri bir çalgı alır ve grup olarak doğaçlama çalarlardı. Ancak Marthijn'in en büyük tutkusu hamur işi ve tatlı yapmaktı. Bir gün şekerden bir köprü yapıp bunu ailesinin otelinde sergiledi. Aşçılık okuluna gitti ve 1937'de Rotterdam'daki bir fırında pasta şefi oldu.

1940–43: Marthjin, Hollanda ordusuna alındı. 1940 Mayıs'ında Almanya ile savaşa girildiğinde orduda çavuş olarak görev aldı. Hollanda'nın mağlup edilmesinden dört gün sonra Marthjin, Zwolle'ye döndü. Babası 1941'de hayatını kaybetti. Ancak aile, oteli Almanlar 1942 yılında ele geçirinceye dek işletti. Wijnberg ailesi banyosu ya da sıcak suyu olmayan bir kulübeye gönderildi. Marthjin'in ağabeyi Maurits Hollanda'daki çalışma kampına gönderildiğinde Marthjin de onunla birlikte gitme konusunda ısrar etti. 1942 sonbaharından 1943 kışına kadar orada birlikte çalıştılar.

31 Ocak 1943'te Marthijn, Auschwitz'e gönderildi ve orada hayatını kaybetti. 23 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.