Masza Tenenbaum

Masza Tenenbaum

Doğum: 1921

Kaluszyn, Polonya

Masza, Varşova’nın 60 km kadar doğusunda Yahudilerin yoğun şekilde yaşadığı küçük Kaluszyn kasabasındaki Yahudi bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Babasının kozmetik ürünler ve reçetesiz ilaç sattığı bir dükkânı vardı. Masza, aynı devlet okuluna giden bir grup Yahudi gençle yakın arkadaştı ve boş zamanlarının çoğunu ve tatillerini birlikte geçiriyorlardı.

1933–39: Majlich, Sara ve grubumuzdaki diğer arkadaşlar, yaz akşamları ana caddeden aşağıya yürürken ya da tatlıcıda toplandığımızda siyaset hakkında konuşmayı pek severlerdi. Polonyalıların Alman tanklarının mukavvadan yapıldığına dair propagandası ve her savaşın kısa süreceği hakkında tahminlerde bulunurduk. Almanya Polonya’yı işgal etti. Dün Kaluszyn'de bir uçak çok alçaktan uçarak fırının önünde kuyrukta bekleyen insanların üzerine bomba attı.

1940–44: Almanlar, Kaluszyn'i işgal etti ve sokağa çıkma yasağı süresince tüm Yahudilerin evlerinden dışarı çıkmasını ve kasabanın Yahudi bölümünü terk etmesini yasakladı. İnsanlar zaten zorunda kalmadıkça dışarı çıkmaktan korkuyorlar. Çünkü kimse ne zaman Naziler bir grup yetişkini yakalayıp zorla çalıştırma bölgelerine gönderir bilemez. Ailemle birlikte çoğunlukla evden çıkmıyoruz. Bu nedenle yakın arkadaşlarımla artık o kadar çok görüşemiyorum.

Eylül 1942'de Masza'nın annesi ve babası, 3.000 diğer Yahudi ile birlikte Kaluszyn'den Treblinka imha kampına gönderildi. Masza oraya Aralık'ta gönderildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.