Max Krakauer

Max Krakauer

Doğum: 1 Nisan 1901

Hodonin, Çekoslovakya

Max, küçük bir Moravya kasabası olan Hodonin’de yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya geldi. Babasının bir manifatura ve giyim mağazası vardı. Ailesi, evde Çekçe ve Almanca konuşuyordu. Max, Hodonin ve Lipnik’te Almanca eğitim veren okullara devam etti. 1920’de eğitimini tamamladı. Doğuştan kalp rahatsızlığı olması sebebiyle Max’e hayatı boyunca özen gösterildi.

1933–39: Babası Bernard, yıllar geçtikçe yaşlanıyordu ve emekli olmak istedi. Max, işi devralacak kadar güçlü değildi. Böylelikle Krakauer ailesi, 1938’de mağazayı sattı ve Moravya’nın başkenti Brno’ya yerleşti. 15 Mart 1939’da Almanlar Bohemya ve Moravya’yı işgal ettiklerinde Max, ailesiyle Brno’da yaşıyordu. Almanlar, hızla Yahudi nüfusa kısıtlamalar getirdi.

1940–42: İşgal sırasında Krakauer ailesi, değerli eşyalarını devlete satmaya zorlandı. 1941’de evden çıkarken belirleyici bir Yahudi rozeti takmaları gerekiyordu. 8 Nisan 1942’de Max ve ebeveynlerine Brno’da bir hemşirelik okuluna gitmeleri emredildi. Bir kişinin yalnızca 20 kilogram eşya getirmesine izin veriliyordu. Trenle Batı Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna [Terezin] sürgüne gönderildiler. On gün sonra Max, Theresienstadt’tan Yahudiler için olan Rejowiec çalışma kampına gönderildi.

Max, 41 yaşında ya Rejowiec’ta ya da Polonya’daki bir imha kampında öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.