Mayer List

Mayer List

Doğum: 10 Ekim 1907

Malkinia, Polonya

Mayer, Varşova yakınlarındaki bir köyde yaşayan Yahudi bir ailede doğdu. Ailesi, orada işçi hareketlerine etkin bir şekilde katılıyordu. Aile, Mayer henüz bir çocukken göç etmeye karar verdi. Babası Arjantin'de iş bulmayı umuyordu. Genç Mayer, komünist olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. Hapiste bir açlık grevi düzenledi. Polis diğer tutsakları da komünizme yönlendirmemesi için onu serbest bıraktı.

1933–39: Mayer, 1936 yılında Uluslararası Tugaylar'dan birine katılıp Franco ve faşizme karşı olan iç savaşta yer almak için İspanya'ya gitti. Hitler ve Mussolini'nin yardımıyla savaşı faşistler kazandı. Mayer, tugayı dağıldığında Fransa'ya kaçtı ve burada faşizme karşı savaşmaya devam etti.

1940–44: Hitler, 1940 Haziran'ında Fransa'yı kolayca mağlup etti. Yabancı Yahudiler (özellikle Mayer gibi komünistler), artık iki kat tehlike altındaydı. Fransızlar Yahudilere şüpheyle yaklaşırken Naziler ise onlardan nefret ediyordu. 1941'de Mayer, diğer birçok Yahudi göçmen ile birlikte Fransız direniş grubu Franc-Tireurs et Partisans'a katıldı. İki yıl boyunca Nazilerle savaştı. Ancak polisten bir adım önde olmak, sonu çabuk gelen ve ölümcül bir oyundu. Mayer onları olabildiğince atlattı. Ancak 20 Eylül 1943'te yakalandı ve tutuklandı.

Mayer, 1 Ekim 1943'te Paris yakınlarındaki Fresnes Hapishanesi'nde ölüme mahkum edildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.