Mikulas Diamant

Mikulas Diamant

Doğum: 10 Temmuz 1919

Bratislava, Çekoslovakya

Mikulas ve Almanca konuşan Yahudi ailesi, Hlohovec kasabasında yaşamışlardır. Ailesinin büyük bir çiftliği vardı. Babası ise bir çiftçiydi. 1932'de gerileyen ekonomik koşullar nedeniyle Mikulas'ın babası, sahip olduğu her şeyi satmaya başladı. Daha sonra aile, birçok akrabalarının bulunduğu Bratislava şehrine taşındı.

1933–39: Babam, amcamla birlikte toptan kağıt işinde çalışıyordu. Bir atölyede elektrikçi olarak yarı zamanlı çalışıyor ve liseye gidiyordum. 1938'de “Kırık Camlar Gecesi” gibi Alman zulümleri hakkında şeyler duymaya başladık. 1939 yılında faşistler Slovakya'yı ele geçirdiler ve ben de böylece Slovak ordusuna alındım. Diğer 500 Yahudi acemi asker ile birlikte yollardan karları temizlediğimiz bir çalışma kampına gönderildim.

1940–44: Üç yıl sonra evime döndüğümde Yahudiler Nazi toplama kampına götürülüyordu. Bratislava'da göze çarpmamak için elimden gelen her şeyi yaptım. Ancak bir gün eski bir askerlik arkadaşımla karşılaştım. Kendimi birdenbire bir Gestapo aracında bulmuştum. Sözde “arkadaşım” bir muhbirmiş. Gestapo beni ofise götürdü. Diğer Yahudilerin isimlerini vermemi istediler. Açık bir pencere gördüm ve hemen dışarı atlayıp sırtüstü düştüm. Korkunç bir acıyla ayağa kalkarak evime gitmeyi başardım. Arkadaşlarımla Nazilerden kaçmayı planlıyorduk. Ancak bir gün SS kapımıza dayandı.

Mikulas, Sovyetler tarafından serbest bırakılana dek birkaç toplama kampından sağ çıktı. Savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.