Mirjana Babunovic Dimitrijevic

Mirjana Babunovic Dimitrijevic

Doğum: 1921

Saraybosna, Yugoslavya

Mirjana, Yugoslavya'nın başkenti Bosna'da yaşayan zengin bir Sırp ailenin üç çocuğundan ortancasıydı. Babası, başarılı bir iş adamı ve önde gelen bir Sırp ulusalcıydı. Annesi ve babası gibi Mirjana da Sırp Ortodoks inancına göre vaftiz edildi. Mirjana, ilkokulu çeşitli etnik grupları barındıran Saraybosna'da bitirdi.

1933–39: Mirjana, ortaokulda yabancı dil okudu ve Batı Avrupa'yı gezdi. 1938'de mezun oldu. Aynı yılın sonbaharında Belgrad Üniversitesi'nin İngilizce ve İngiliz Edebiyatı Bölümü’ne girdi. Üniversitedeyken inşaat mühendisliği okuyan Makedonyalı Radoje Dimitrijevic ile nişanlandı.

1940–44: Mirjana 1940 yılında nişanlısıyla evlendi. Almanlar 6 Nisan 1941 tarihli Zeytin Dalı Pazarı'nda Belgrad'ı bombaladılar. Mirjana ve Radoje, Alman işgali sırasında Makedonya'ya kaçtı. Mirjana, iki yıl sonra Saraybosna'daki annesiyle birlikte yaşamak için döndü. Şehir, o zamanlar Alman yanlısı Hırvatların faşist rejimiyle yönetiliyordu. 1944 başında Hırvat polisi Mirjana'yı, annesini ve teyzesini Sırp oldukları için tutukladı. Mirjana, Roma Katolik inancına geçmek istemediği için Hırvat yönetimindeki Jasenovac toplama kampına sürüldü.

Mirjana, 1944 sonunda Jasenovac'ta hayatını kaybetti. 23 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.