Moishe Felman

Moishe Felman

Doğum: 1926

Sokolow Podlaski, Polonya

Yedi çocuktan en küçüğü olan Moishe, Orta Polonya’da bir sanayi şehri olan ve 5.000 kadar büyük bir Yahudi nüfusu barındıran Sokolow Podlaski’de Yidce konuşulan dindar bir Yahudi evde büyüdü. Anne ve babası hububat işi yapıyordu. Moishe bir Yahudi okulunda eğitim gördü. 1933'te Sokolow Podlaski'deki devlet okuluna başladı.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanlar Polonya'yı işgal ettiklerinde Moishe'nin yaz tatili yeni bitmişti. 13 yaşındaki Moishe, okulda yeni bir yıla girmek üzereydi. Alman birlikleri 20 Eylül'de şehre girmeden önce Alman uçakları, Sokolow Podlaski'deki çarşıyı ve diğer sivil hedefleri bombalamıştı. Üç gün sonra şehirdeki ana sinagogu ateşe verdiler. Almanlar, daha sonra ailenin hububat işine el koydu.

1940–42: Sonraki iki yıl boyunca Almanlar, Yahudilere çeşitli kısıtlamalar getirdi. Son olarak da giysilerine Yahudi olduklarını belirten bir yıldız takmalarını emrettiler. 28 Eylül 1941’de Almanlar, bir getto kurdu ve şehirdeki bütün Yahudileri burada topladı. Yaklaşık bir yıl sonra Yahudi inancının en kutsal bayramı olan Kefaret Günü'nde Almanlar, gettodaki insanları kamplara göndermek üzere toplamaya başladı. Direnenler ya da saklanmaya çalışanlar vuruldu. Moishe, annesi ve kız kardeşiyle beraber bir yük vagonuna kondu.

Moishe ve ailesi, 22 Eylül 1942’de Treblinka imha kampına sürüldü. Buraya geldikten kısa bir süre sonra gaz verilerek öldürüldü. Moishe 16 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.