Monique Jackson

Monique Jackson

Doğum: 29 Ekim 1937

Paris, Fransa

Monique'in ebeveynleri Paris'te tanışmışlardı. Babası, oraya Rusya'dan mühendislik okumak için göç etmişti. Annesi ise küçük bir çocukken Polonya'dan gelmişti. Monique'in babasının üniversiteyi bitirmek için yeterli parası yoktu. Bu yüzden döşemeci olarak işe girdi. Ayrıca el yapımı deri çantalarını sattığı küçük bir işyerine ortaktı.

1933–39: Monique'in annesi 1937'de Monique'i dünyaya getirdiğinde 20 yaşındaydı. İki yıl sonra Parisliler, Almanlar tarafından bombalanma tehdidi altına girdi. Fransız yetkilileri tüm çocuklu annelerin şehri terk etmesini önerdi. Yetkililerin yardımıyla Monique ve annesi, Pireneler'deki St. Laurent de Neste kasabasına kaçtı. Kısa bir süre sonra Monique'in babası da onlara katıldı.

1940–44: Monique 5 yaşındayken diğer çocuklarla birlikte Pireneler'deki bir ailenin evinde saklanıyordu. Aile, çocukları onlara yemek vermeyerek cezalandırıyordu. Monique bazen o kadar aç kalıyordu ki yerde yiyecek kök bulmak için dışarıyı kazıyordu. Monique koşullar tehlikeli olduğu için bu ailenin yanında saklanıyordu ancak ailesini çok özlemişti. Bir gün Monique'in iyi olmadığını hisseden annesi gelip onu aldı.

Monique ve ailesi St. Laurent de Neste'teki bir çok insanın yardımıyla savaştan sağ çıktı. 1950’de Jackson ailesi, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.