Morris Kornberg

Morris Kornberg

Doğum: 6 Ocak 1918

Przedborz, Polonya

Morris, Orta Polonya'nın güneyinde, kalabalık bir Yahudi nüfusu barındıran Przedborz kasabasında yaşayan dindar Yahudi bir ailenin altıncı ve en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Morris'in ailesi, çevredeki fabrikalara işlenmemiş metal tedarik ederek geçimini sağlıyordu.

1933–39: 1939 yılının Eylül ayı başında Almanya'nın Polonya'yı işgali sırasında ailem ormana kaçtı. Birkaç gün sonra döndüğümüzde kasabanın büyük bir bölümünün yakılmış olduğunu gördük. Naziler, kurdukları gettoda 13-50 yaşları arasındaki herkese çalışma ekipleri için bildirimde bulunmalarını söyledi. Ailemin maddî durumu, pek çok kimseden daha iyiydi. İşletmemiz savaşa daha fazla metal sağladıkça ayrıcalıklarımız da artıyordu. Bana gettodan çıkarak kasabada çalışmamı sağlayan özel bir kolluk vermişlerdi.

1940–41: Kasabada SS'ler yoktu. Sadece ayda bir Radom'dan gelerek yapılması gereken işleri yaparlardı. 1941 yılının ortalarında benim için gelmişlerdi. Bir SS subayı beni işletmemiz hakkında sorgularken acımasızca dövüyordu. Birkaç kez kendimden geçince kafamı su pompasının altına sokarak beni ayıltıp dövmeye devam ettiler. Darp nedeniyle oluşan çürükler yüzünden vücudum mosmordu. Ardından beni küçük bir hücreye attılar. Polonyalı bir muhafızlardan biri, aileme bir not göndermek isteyip istemediğimi sordu. Sadece “Beni unutun” yazdım.

Morris, 1941 yılında Auschwitz'e ve ardından başka birçok kampa daha gönderildi. Theresienstadt kampı, 3 Mayıs 1945’te Kızıl Haç’a devredildiğinde özgürlüğüne kavuştu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.