Moshe Galek

Moshe Galek

Doğum: 19 Aralık 1883

Sochocin, Polonya

Moshe, ağırlıklı olarak Katolik olan Varşova yakınlarındaki Sochocin köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin sekiz çocuğundan biriydi. Moshe, köydeki başarılı inci düğme fabrikasını kurarak kendi kendine bir yerlere gelmiş bir adamdı. Otuzlu yaşlarında yakınlardaki Zakroczym'ın seçkin avukatının kızı olan Fela Perznianko'yla evlendi. Yeni eşini Sochocin'e getirdi. Orada dört kızlarını yetiştirdiler.

1933–39: 1936’da Galek ailesi, şehrin kültürel hayatından etkilenerek Varşova’ya taşındı. 1 Eylül 1939'da Almanlar Polonya'yı işgal ettiğinde Moshe, Filistin'e kaçmayı önerdi. Ama Fela, ayrılmaya kesinlikle karşıydı. Savaşın Yahudiler için kötü sonuçlanacağını sezerek Moshe, altınlarını ve mücevherlerini eşi ve kızları arasında bölüştürdü ve şöyle dedi: “Kim kendini kurtarabiliyorsa, kurtarmalı!” 28 Eylül, 1939'da Varşova Almanların eline geçti.

1940–43: Galek ailesi, Kasım 1940’ta Varşova gettosuna taşınmaya zorlandı. Aile, evde birkaç başka ailenin yaşadığı bir odayı paylaştı. Yemek azdı ve günlerini evin içinde oturup konuşarak geçiyorlardı. Aile üyeleri, 1942’deki toplu sürgünlerden sağ çıkmayı başardı. Ancak gettonun dağılmasından kısa süre önce Nisan 1943’te son toplamalarda yakalandı.

Toplanma sırasında Moshe ve Fela çocuklarından ayrıldılar. Diğer yetişkinlerle birlikte bir sıraya kondular ve infaz edildiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.