Mosze Fuks

Mosze Fuks

Doğum: 12 Aralık 1923

Klimontov, Polonya

Mosze bebekken ailesi, küçük Klimontov kasabasından endüstri şehri Lodz'a taşındı. Fuks ailesinin bakkal dükkânı vardı. 30'ların başlarında ipek iplik üretimi işine girdiler.

1933–39: Eylül 1939'da Almanya Polonya'ya saldırdı. Radyodan Yahudi gençleri şehrin savunmasına yardım etmek üzere Varşova'ya çağrılıyordu. Erkek kardeşim ve ben, yüzlerce kişiyle birlikte Varşova'ya doğru yola koyulduk. Üç gün yürüdük. Ancak Varşova'ya vardığımızda çok geçti. Şehir yerle bir edilmişti. İki hafta sonra Lodz'a evimize döndük. Yahudiler üzerindeki kısıtlamalar arttıkça babam, Lodz'u terketmem için ısrar ediyordu.

1940–44: 1940'ta kırsal kesimdeki akrabalarda kalmak üzere Lodz'u terkettim. Ha-Shomer ha-Za'ir yeraltı siyonist gençlik hareketi içinde etkindim. 1942'de Skarzysko Kamienna çalışma kampına sürgün edildim. Yeraltı örgütü bir arkadaşımla ve benimle bağlantıya geçip kaçış planını verinceye kadar üç ay boyunca burada kaldım. Onumuz ormanda saklandık ve burada bir sığınak inşa ettik. Bir buçuk yıl boyunca yakındaki çiftliklerden yakacak odun ve sebze toplamak amacıyla geceleri hırsızlık yaparak hayatta kaldık.

1944'te Sovyet birlikleri Mosze'nin saklandığı ormana ulaştı. Mosze, Avrupa'yı terketmeye karar verdi ve Mısır üzerinden Filistin'e [Yishuv] göç etti. Evlendi ve üç çocuğu oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.