Naftali Bernstein

Naftali Bernstein

Doğum: 1909

Karchai, Litvanya

Naftali, bir Litvanya köyü olan Karchai'da yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Küçük bir erkek çocukken bir öğretmen, Karchai'ya gelip köydeki Yahudi çocuklarına ders verirdi. Naftali, daha sonra Janova'daki devlet okuluna başladı ve mezun olduktan sonra ziraat okuluna gitti. 1929'da Naftali, Siauliai'ye taşındı. Orada bir şeker pancarı fabrikasında pancar tasnif ederek çalıştı.

1933–39: Naftali Siauliai'de kız kardeşi Sara ve onun mandıra işleten ailesiyle birlikte yaşıyordu. Naftali dindar bir adamdı. Kız kardeşinin ailesiyle birlikte Siauliai'nin Landkremer (kremer Almancada "küçük işletmeci" anlamına gelir) sinagoguna giderdi. 1939'da Almanya Polonya'yı kuşattı. Litvanya o zamanlar hâlâ özgür bir ülkeydi.

1940–44: 1940'ta Sovyetler Litvanya'yı işgal etti. Daha sonra Haziran 1941'de Sovyet bölgesini kuşatan Alman birlikleri, Siauliai'yi ele geçirdiler. Naftali, Naziler tarafından kurulan gettoya yerleştirilen binlerce Yahudiden biriydi. Eylül 1941'den itibaren gettodaki Yahudi grupları Siauliai'de ve çevresinde çalıştırılmaya başladılar. Naftali bir koyun derisi tabakhanesinde çalıştırılıyordu. Üç yıl sonra Naftali sürüldü. Birkaç kampa ve sonunda Bavyera'daki Mühldorf'un yan kampı olan Waldlager'e gönderildi.

Naftali, Waldlager'de açlık ve açıkta kalmaktan hastalanarak öldü. 35 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.