نفتالی برنستین Naftali Bernstein

نفتالی برنستین Naftali Bernstein

تاریخ تولد: 1909

کارچای Karchai, لیتوانی

نفتالی یکی از شش فرزند خانواده‌ای یهودی در دهکده‌‌ی کارخای واقع در لیتوانی بود. در زمانی که کودکی بود، یک معلم مذهبی به کارخای می‌آمد تا به بچه‌های یهودی آموزش دهد. نفتالی پس از آن در یانوا Janova به مدرسه دولتی رفت و بعد از اتمام تحصیلاتش به یک دانشکده کشاورزی راه پیدا کرد. نفتالی در سال ۱۹۲۹ به سیائولیای نقل مکان کرد. وی در آنجا به کار درجه بندی قند در یک کارخانه‌ی تولید چغندر قند مشغول شد.

۱۹۳۳-۳۹: نفتالی در سیائولیای با خواهرش سارا و خانواده‌اش که صاحب یک فروشگاه لبنیات بودند زندگی می‌کرد. نفتالی مردی مذهبی بود و با خانواده‌ی خواهرش به کنیسه‌ی لندکرمر می‌رفت. کرمر در آلمانی به معنی «تاجر کوچک» می‌باشد. در سال ۱۹۳۹ آلمان به لهستان حمله کرد. در آن زمان لیتوانی هنوز کشوری آزاد بود.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰ شوروی کشور لیتوانی را به خاک خود افزود. سپس در ژوئن ۱۹۴۱ سربازان آلمانی به مناطق تحت کنترل شوروی حمله کردند و سیائولیای را اشغال کردند. نفتالی در بین هزاران یهودیی بود که در گتوهای تأسیس شده توسط نازی‌ها اسکان داده شدند. با آغاز سپتامبر ۱۹۴۱ گروه‌هایی از یهودیان گتو در اطراف سیائولیای به کار گرفته شدند. نفتالی در کارخانه‌ی دباغی پوست گوسفند به کار گمارده شد. سه سال بعد، نفتالی تبعید شد. او به چندین اردوگاه متفاوت و در نهایت به والدلاگر، که اردوگاهی واقع در زیرمجموعه مولدورف (Muhldorf) در باواریا بود فرستاده شد.

نفتالی در والدلاگر به دلیل بیماری حاصل از گرسنگی و سرمازدگی جان خود را از دست داد. او ۳۵ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.