Nina Szuster

Nina Szuster

Doğum: 18 Mayıs 1929

Rokitnoye, Polonya

Nina, Polonya'nın Rokitnoye kasabasında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası fırın inşa ediyordu. Nina'nın ailesi çok çeşitliydi: Babası Ortodoks Yahudi, erkek kardeşi siyonist militanıydı. Annesinin ise komünizme meyli vardı. Nina kasabanın Yahudi okuluna gitti.

1933–39: Eylül 1939'da Sovyetler Birliği, Polonya'nın doğu yarısını işgal etti. Tüm işletmeler hemen kamusallaştırıldı ve varlıklara el kondu. Sovyetler, kasabanın zenginliklerinin çoğunu bölgedeki yoksullara dağıttı. Annem, evimizde Sovyetlerin yapısıyla ilgili bir ders verdi. Sovyetler, Yahudi okulumuzu kapattılar ve yerine Ukraynalı okulunu açtılar. Yeni Sovyet hükümdarlarımızı öğrenmeye başladık.

1940–41: 1941'de Almanya, Sovyetler Birliğini işgal etti ve kasabamızı ele geçirdi. Alman yetkilileri, anında yerel Yahudileri birkaç evde topladılar ve bölgeyi dikenli telle çevirdiler. Bir gece Almanlar, aniden insanları evlerinden çıkarmaya başladılar. Giysilerimin birazını almaya çalıştım ama bir Alman beni tuttu ve bağırdı: “Çabuk yoksa seni öldürürüm!” Elinden kurtulup mutfağa koştum. Sonra bir silah sesi duydum: Amcam ölmüştü. Açık bir pencere gördüm ve dışarı atladım. Neyse ki hava sisliydi. Bu sayede dikenli tellerin arasından geçtiğimi kimse görmedi.

Nina, kaçışının ardından Ukraynalı partizanlara katıldı. Komutanıyla arkadaş olan Nina, savaş bitinceye kadar okumak üzere Moskova'ya yollandı. 1947’de Amerika’ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.