Peter Philipps

Peter Philipps

Doğum: 5 Aralık 1931

Essen, Almanya

Pete, Almanya'nın Ruhr Nehri üzerindeki başlıca sanayi şehri Essen'de büyüdü. Babası, Muehlheim yakınlarındaki uluslararası bir şirket için sığır derisi alım satımı yapıyordu. Annesi, moda olan bir bayan kıyafet dükkânında stilistlik yapıyordu. Pete, küçük ikiz kardeşleri ve ebeveynleri bir dairede birlikte yaşıyordu.

1933–39: Naziler iktidara geldiğinde Pete birinci doğum gününü henüz kutlamıştı. Babası Almanya'daki Yahudilerin yüz yüze kaldıkları tehlikeyi fark etti ve aile 1936'da Çekoslovakya, Prag'a doğru yola çıktı. Pete burada Yahudi okuluna devam etti. Ancak huzursuzluk verici günler geçiriyorlardı. 1938 sonbaharında Çekoslovakya'nın Sudetenland kesimi Nazi Reich'ına katıldı. Ertesi Mart Alman birlikleri Prag'a girdi. Çok geçmeden Pete'in ailesi İtalya'ya doğru yola çıktı. Burada Cenova banliyölerine yerleşti. İtalya'da yerel Yahudi karşıtı faşistler tarafından saldırıya uğradılar. 1939'da Almanya'nın Polonya'yı işgalinden kısa süre sonra Philipps'ler Ekvador'a göç etti.

1940–45: Quito'da, Philipps ailesi Almanya'dan gelen mültecilerin büyüyen kolonisine katıldı. Pete özel bir erkek okuluna devam etti. Annesi örgü ve kıyafet tadilatları yaparken babası margarin imalatı işi kurdu. Mayıs 1941'de Japonlar'ın Pearl Harbor saldırısından yalnızca altı ay önce Philipps'ler Amerika Birleşik Devletleri'ne vardı. Pete'in babası önceki çalıştığı şirkete döndü.

Savaştan sonra Pete, daha önce Hollanda'ya kaçmış olan babaannesinin Auschwitz'e sürgün edildiğini ve burada can verdiğini öğrendi. Eğitimini tamamladı ve askerî görevli olarak Almanya'yı dolaştıktan sonra New York Times'da gazeteci olarak çalışmaya başladı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.