Peter Somogyi

Peter Somogyi

Doğum: 14 Nisan 1933

Pecs, Macaristan

Peter ve ikiz kardeşi Thomas, kendi hâlinde üç çocuklu bir Yahudi ailenin en küçük çocuklarıydı. Tuğla ve seramik üretilen bir sanayi merkezi olan Pecs'te yaşıyorlardı. Peter'ın babasının araba, motosiklet, bisiklet aksesuarları ve parçaları satarak sürdürdüğü iyi bir işi vardı. Peter'ın babası, aynı zamanda Ford otomobillerinin de bölge satış temsilcisiydi.

1933–39: Thomas'a, ablama ve bana Alman bir bakıcı bakıyordu. Bize Almancayı o öğretmişti ve oldukça da iyi konuşuyorduk. Kardeşim ve ben 5 yaşına bastığımızda evde piyano dersleri almaya başladık. Sonraki yıl da bir izci ekibine (oymağa) katıldık. 1 Eylül 1939'da Thomas ve ben okula başlamıştık. Almanya'nın Polonya'yı işgal ettiği haberini de o gün radyoda duyduk. Beş sene sonra annem ve ablamla beraber Auschwitz'e sürüldük.

1940–44: Yaşadığımız barakaların yarısında erkek ikizler ve birkaç da cüce vardı. Yakılmayı bekleyen cesetlerin odun gibi istiflendiği krematoryum, barakaların bulunduğu alanın hemen dışındaydı. Yaşça büyük olan ikizlerden biri bize göz kulak olması için seçilmişti. Bize matematik ve coğrafya öğretiyordu. Gardiyanlar bazen bütün ikizleri paçavralardan yapılmış bir topla oynamaları için futbol sahasına götürürdü. Meşhur Dr. Mengele'yi de hep o zaman ziyaret ederdik. Thomas'la beni beraber muayene etmişti. Kafalarımızı ölçüp gözlerimizi karşılaştırmıştı. Bir asistanı da bizden kan almıştı. Almanca konuştuğumuz için Dr. Mengele bizden hoşlanmıştı.

Peter ve kardeşi Auschwitz'ten 27 Ocak 1945'te Sovyet ordusu sayesinde kurtuldu. 1949'un ortalarında İsrail'e göç etmeden önce Pecs'e döndüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.