Peter Winternitz

Peter Winternitz

Doğum: 28 Nisan 1922

Prag, Çekoslovakya

Peter, on birinci yüzyıldan beri Yahudi nüfusu barındıran Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da yaşayan iki çocuklu bir Yahudi ailesinin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi şehrin Karlin bölgesinde yer alan Karlova Sokağı'nda yaşıyordu. Babası yer döşemesi satan bir toptancıydı.

1933–39: Peter gençliğinde siyonist bir spor topluluğu olan Maccabi Ha-Zair'in aktif bir üyesiydi. Topluluk ayrıca Filistin'e [Aliyah Bet] göçe hazırlık olarak gençlere tarım işleriyle ilgili eğitim de veriyordu. 1937 yılında yükselen Yahudi karşıtlığı nedeniyle Peter ve kız kardeşi Lisl, Almanca eğitim veren okullarından bir Çek devlet okuluna transfer edildi. 15 Mart 1939'da Alman işgal güçleri Prag'a girdi.

1940–44: 1941 yılında Peter Theresienstadt gettosuna sürüldü. Hayvan bakımında deneyimli olduğu için SS'lerin atlarıyla ilgileniyordu. Haziran 1942'de Peter'ın ailesi de Theresienstadt'a gönderilmişti. Kampa gelmelerinden kısa bir süre sonra annesi hastalanınca Peter, atlara verilen şekerin bir kısmını gizlice annesine götürmeye çalışırken yakalandı. Cezası için pek az kişinin geri dönüğü getto dışında bir yere götürüldü. Birkaç gün sonra Peter döndü ama dayaktan dolayı tanınmaz bir haldeydi. Atlara baktığı için öldürülmemişti.

Eylül 1943'te Auschwitz'e gönderilen ailesiyle beraber olabilmek için gönüllü oldu ve Auschwitz’te de hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.