Pola Nussbaum

Pola Nussbaum

Doğum: 1922

Raczki, Polonya

Pola, Polonya'da Alman sınırına yaklaşık üç mil uzaklıktaki küçük bir kasabada yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Ailesi nesillerdir orada yaşıyordu. Pola'nın babası Almanya'ya kaz ve çeşitli mallar ithal ediyordu. Annesi bir kumaş fabrikasının sahibiydi. Pola'nın büyükannesiyle birlikte büyük, tek katlı, sıvalı bir evde yaşıyorlardı. Raczki'de Pola'nın gittiği İbranice okulu ve bir topluluğu Yahudi bulunuyordu.

1933–39: Pola 1937'de Suwalki kasabasında ortaokula başladı. Matematiği çok iyiydi ve üniversitede mühendislik ve petrol aramacılığı okumak istiyordu. 1939 Eylül'ünde savaş (II. Dünya Savaşı) çıktığında Pola ve babası, Pola'nın annesinin değerli kumaşlarının bir kısmını saklamak için yaklaşık 40 mil ötedeki bir kasabaya gittiler. Daha sonra Nussbaum ailesi Sovyet sınırının doğusuna doğru kaçtı.

1940–42: 1941'e gelindiğinde aile Slonim gettosunda yaşıyordu. Pola'nın annesi, kızları Pola ve Lisa'yı Hıristiyan bir arkadaşına göndermek için kasabadan gizlice çıkardı. Ancak arkadaşı kızları saklamayı reddetti ve onları ormana gönderdi. Kızlar orada Yahudilerin vurularak çukurlara atıldığını gördü. Bir ormancının onları bulmasıyla Yahudilerin öldürülmek için beklediği bir sıraya götürüldüler. Ancak buradan bir şekilde kaçabildiler. Ormancı onlara ateş etti fakat ıskaladı. Daha sonra baltasını fırlatan ormancı Pola'nın bacağını yaraladı. Kız kardeşler daha sonra bir kasabaya kaçtılar. Burada bir Hıristiyan kadın onları katliam sona erene dek çekyatın altında sakladı.

Pola ve kız kardeşi gettoya döndüklerinde annelerinin cesediyle karşılaştı. Pola, 29 Haziran 1942'de getto tel örgüsünün altından kaçmaya çalışırken vurularak hayatını kaybetti. 19 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.