Rachela Rottenberg

Rachela Rottenberg

Doğum: 11 Mayıs 1920

Sandomierz, Polonya

Yahudi iki çocuklu bir ailede dünyaya gelen Rachela, Varşova’nın 96.5 km güneyinde bulunan endüstri kenti Radom'da büyüdü. Savaştan önce 100,000 olan şehir nüfusunun dörtte birini Yahudiler oluşturuyordu. Rachela'ın babası siyonistti ve belediyeye ait faaliyetlerde de etkindi. Annesi gönüllü olarak çalışıyordu.

l933–39: 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Almanların hızla ilerlemesi sebebiyle ailemiz 5 Eylül’de Varşova’daki akrabalara gitmeyi geçici de olsa güvenli buldu. Yolda ayrıldık. Annem ve ben Varşova’ya şehir kuşatılmadan önce vardık. 28 Eylül’de şehir kuşatıldıktan sonra annem ve ben Alman işgali altındaki Radom’a döndük. Babam ve erkek kardeşim Sovyetler'in işgal ettiği Doğu Polonya'da kaldı.

1940–44: 1941’de Almanlar Radom’daki Yahudileri iki gettoya kapattı. 1942’de Yahudilerin çoğu Treblinka imha kampına gönderildi. Ancak annem ve ben köle işçi olarak seçildik. 1943’te Radom’daki kampımız taşındıktan sonra kaçmayı başardık. Kuzenimin Yahudi olmadığı sanılan Varşova’ya gittik. Kuzenim bana benzeyen Yahudi bir kızın kimliğini gönderdi. Annem ve ben burada “Katolik” olarak yaşadık. 1944’te Polonya direnişi sırasında annemden ayrıldım. Onu bir daha görmedim.

Savaştan sonra Rachela, savaşın çoğunu geçirdikleri Sovyet Rusya’dan dönen babası ve erkek kardeşiyle yeniden bir araya geldi. 1947’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.