Regina Gutman

Regina Gutman

Doğum: 12 Mayıs 1926

Radom, Polonya

Regina, 120.000 sakini olan Radom şehrinde dünyaya geldi. Babası büyük bir ayakkabı üreticisinde deri kesici olarak çalışıyordu. Annesi altı çocukla ilgileniyordu. Gutman'lar çok dindardı. Regina, öğleden sonraları İbrani okuluna devam ediyordu. Radom'un 30.000 nüfuslu Yahudi cemaatinin hayatı hareketliydi. Yidce, birkaç günlük gazete çıkıyordu ve güzel sinagogları vardı.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Alman ordusu, Polonya'yı işgal etti ve yedi gün sonra Radom'u ele geçirdi. Hemen ardından Naziler, Yahudi karşıtı politikaları uygulamaya başladı. Regina ve ailesinin hayatları önemli ölçüde değişti. Alman yetkililer Yahudi okullarını kapattı ve radyolara, kürk ve mücevheratında dâhil olduğu tüm değerli eşyalara el koydu. Gutman'ların yaşadığı mahallede Yahudiler, küçük çocuklara okuma ve yazmayı öğretmek için özel sınıflar oluşturdu. Aralıkta Radom'daki Alman yetkililer bir Yahudi konseyi ve polis gücü görevlendirdi.

1940–45: 1941'de Alman yetkililer, Radom'daki tüm Yahudilerin yeni oluşturulan bir gettoya taşınmalarını emretti. Gutman'lar küçük bir odada yaşamaya zorlandı. Gettonun içindeki şartlar kötüydü. Aşırı kalabalık, açlık ve hastalık olağandı. Regina'nın ebeveynleri, nöbetçilerden birine rüşvet vererek onu gettonun dışına kaçırmayı düşündü. Regina ablasının yaşadığı Pionki'ye kaçtı. Ancak şehrin mühimmat fabrikasında zorunlu iş gücü olarak çalıştırılmaya başlandı. Burada erkek mahkûmlardan biri olan Sam Spiegel ile yakın arkadaş oldu. 1944 sonbaharında Regina, kamptaki diğer mahkûmlarla Auschwitz'e sürgün edildi.

Regina, zorunlu işgücü olarak pek çok başka kampa nakledildi. Nisan 1945'te Sovyet birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Savaştan sonra kız kardeşlerinin, iki erkek kardeşinin ve ebeveynlerinin can verdiğini öğrendi. Regina ve Sam, yeniden bir araya geldiler ve daha sonra Bavyera'daki Foehrenwald mülteci kampında evlendiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.