Rivka Rzondzinski

Rivka Rzondzinski

Doğum: 1875

Kaluszyn, Polonya

Altı çocuk annesi olan Rivka, Varşova'nın 60 kilometre doğusunda bulunan ve yerel halkın çoğunun Yahudi olduğu küçük Kaluszyn kasabasında yaşıyordu. Rzondzinski ailesi çok dindardı. Rivka'nın eşi Fiszel 1930'lu yılların başlarında hayatını kaybettiğinde Rivka, en büyük kızı Channa ile Kaluszyn tren istasyonunun yakınlarında bir gazete bayisi açtı.

1933–39: Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesinin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra kızım Raizel'in eşi ve iki oğlu, diğer Yahudi erkeklerle birlikte doğuya, SSCB'ye kaçtılar. Almanların onları zorla çalıştırmak için kamplara göndermelerinden korkuyorlardı. Kısa bir süre sonra Alman birlikleri Kaluszyn'deki bir muharebede Polonya birlikleri ile çarpıştılar. Kasabanın yarısı bombalar yüzünden harap oldu. Evim yıkıldı. Channa ile kocasının ailesinin yaşadığı Minsk Mazowiecki kasabası yakınlarına gitmek zorundayız.

1940–44: Minsk Mazowiecki'deki daire çok kalabalık. Bu yüzden Raizel'in ailesiyle yaşamak için Kaluszyn'e dönüyorum. Raizel'in eşi Mojsze, hava saldırısını duyduktan sonra Kaluszyn'e döndü. Raizel için endişeleniyordu. Şu an gettonun Yahudi konseyinin bir üyesi. Oğulları Abram bir Yahudi polisi oldu ve diğer oğulları Majlech ise Yahudi sağlık komitesinde çalışıyor. Raizel'e fakir Yahudi aileler için kurulan ortak mutfakta yardımcı olmak istiyorum. Bir ailenin kara borsada takas edebileceği bir şeyi yoksa yemek bulması zordur.

25 Eylül 1942'de 67 yaşında olan Rivka ve 3.000'den fazla diğer Yahudi, Kaluszyn'den Treblinka imha kampına gönderildi. Rivka burada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.