Robert Skutecky

Robert Skutecky

Doğum: 24 Mart 1903

Brno, Çekoslovakya

Robert, Moravya’nın başkenti Brno’da üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının burada bir nakliye şirketi vardı. 1909 ile 1920 yılları arasında Robert onunla oturan dul büyükannesiyle yaşadı. Ortaokulu 1922’de bitirdi ve ardından Viyana’da uluslararası bir meslek okuluna gitti. Robert 1930’da Prag’daki Charles Üniversitesi’nde hukuk doktorası yaptı .

1933–39: Avukat olarak beş yıllık bir stajyerliğin ardından Ocak 1936’da Brno’da kendi işimi kurdum. Üç yıl sonra Mart 1939’da Almanlar Bohemya ve Moravya’yı işgal etti. İşgalden üç ay sonra Yahudi olduğumdan işimi bırakmaya zorlandım. Ardından dairemden çıkarıldım. O sonbahar çıkış vizesi için başvurdum ancak başvurum cevapsız kaldı.

1940–45: Barodan ihraç edildiğim, dairemden çıkarıldığım ve çıkış vizesi başvurum reddedildiğinden yılmış bir şekilde yerel Gestapo ofisinde fırtına estirdim. Bağırdım ve alaycı bir tavır takınarak onları memnun etmek için daha ne yapmam gerektiğini sordum. Küstah olduğum için dayak yedim. Ancak çıkış vizesini verdiler. 14 Şubat 1940’ta Filistin’e [Yishuv] vardım. Sonraki yıl bir İngiliz tank tugayına kaydoldum ve Avrupa’daki Çekoslovak güçlerine katıldığım 1943 yılına kadar Kuzey Afrika’da Almanlar’a karşı savaştım.

1945’te Çekoslovak ordusundan terhis olduktan sonra Robert, savaş bitiminde Brno’ya döndü. 1973’te İsrail’e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.