Robert Weinberger

Robert Weinberger

Doğum: 25 Temmuz 1923

Nova Bana, Slovakya

Robert, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da yaşayan ve Almanca konuşan Yahudi bir aile tarafından büyütüldü. Babasının burada diş hekimliğiyle ilgili bir malzeme dükkânı vardı. Robert iki dil öğrenerek büyüdü: Macarcayı annesinden öğrenmişti. Ayrıca Almanca konuşulan Yahudi bir dil okuluna gidiyordu.

1933–39: Almanya'da Hitler başa geldiğinde Slovakya'da Alman karşıtı düşünceler ortaya çıktı. Aslen Alman kültürüyle tanımlanan ailem dahil, Bratislava'daki birçok Yahudi çocuklarını Slovak okullara yazdırdılar. 1939 yılının Mart ayında Slovakya Nazi Almanya yanlısı oldu. Slovak faşistler babamı şirketin başına Yahudi olmayan bir yönetici almaya zorladı. Ayrıca bizi tanımlayan bir Yahudi yıldızı takmak zorundaydık.

1940–45: 1942 yılında sürülmekten kaçmak için Macaristan'a gittim. Sahte belgelerle orada yaşadım. Beş ay sonra ailem de Macaristan'a geldi. Ancak Macar polisi tarafından yakalandılar ve yasadışı yabancı olarak tanımlandılar. 1 Kasım 1942'de Polonya sınırına götürülüp Almanlara teslim edildiler. Ben ise Macaristan'daki çeşitli konumlarda saklanmaya devam ettim. Sovyetler şehri 1945 yılının Ocak ayında kurtardığında Budapeşte'deydim. Bunun üzerine ailemi aramaya başladım.

Robert, 45 yıl boyunca ailesinin Almanlar tarafından nasıl öldürüldüğünü açıklayan belgeler bulmaya çalıştı. Ancak bir sonuca ulaşamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.