Rosalia Wourgaft Schatz

Rosalia Wourgaft Schatz

Doğum: 25 Mayıs 1875

Tulchin, Ukrayna

Rosalia, Yahudi anne baba tarafından Ukrayna'nın güneybatısındaki küçük ve Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı bir sanayi şehri olan Tulchin'de büyüdü. Aaron Schatz'la evlendi. Beraber dört çocuklarını Odessa'da yetiştirdiler. 1919'da ailesi büyüdüğünde Rosalia ve kızı Ludmilla—Aaron Rusya iç savaşı sırasında öldürüldükten sonra—Romanya üzerinden Fransa'ya göç ettiler.

1933–39: Rosalia, bir Paris banliyösü olan Bagneux'a yerleşti. Sadece Rusça ve Yidce konuşabiliyordu. Paris'i Ukrayna'da büyüdüğü dünyadan çok farklı buldu. Evlenen Ludmilla, kızı Nadine ile birlikte yakın bir yerde yaşıyordu. Fransa Eylül 1939'da Almanya'ya karşı savaş ilan edince kızı ve torunu Britanya kıyısına kaçtı ama Rosalia Paris'te kaldı.

1940–42: Haziran 1940'ta Alman birlikleri Paris'i kuşattı. Altı ay Almanlar vatandaşlara karşı zorlayıcı bir eylemde bulunmadı ve Rosalia kendini doğrudan tehlikede hissetmedi. Ama Eylül 1940'ta Almanlar, Yahudi karşıtı önlemler uygulamaya başladı ve 1942'de toplu sürgün etme hazırlıklarına başladılar. Yahudilere sarı bir yıldız takmalarını emrettiler. Rosalia, 1942 yazında yabancı Yahudilerin toplu tutuklanmalarında Almanlarla birlikte çalışan Fransa polisi tarafından tutuklandı.

28 Eylül 1942'de Rosalia, Drancy aktarma kampı üzerinden Auschwitz'e sürüldü. Vardığı gün gaz odasında öldürüldü. 67 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.