Ruth Elisabeth Dahl

Ruth Elisabeth Dahl

Doğum: 30 Mayıs 1922

Geilenkirchen, Almanya

Ruth, Hollanda sınırı yakınında Geilenkirchen adlı kırsal bir Alman kasabasında ortodoks bir Yahudi ailede doğdu. Babası Isidor, bölgede saygı duyulan bir büyükbaş hayvan satıcısıydı. Annesi Sophia evle ilgileniyordu. Ruth'un Edith ve Carl adında iki büyük kardeşi vardı.

1933–39: Naziler Almanya'da iktidara geldiğinde Geilenkirchen'de hayat değişti. Kasaba ahalisi yeni rejimi destekledi ve kimse Yahudi komşulara yardım etmedi. Ruth, devlet kurumlarından dışlanınca özel bir Katolik okula devam etti. 1938'de babası, işini kapatmaya ve çok büyük bir parasal kayıpla evlerini satmaya zorlandı. O yıl içinde Dahl'lar, Sophia'nın doğduğu Hollanda'yı terketti. Valkenburg'a yerleştiler ve Isidor büyükbaş hayvan satışı işine geri döndü. Carl teyzeleriyle yaşamak üzere yakınlardaki Maastricht'e gitti.

1940–44: 10 Mayıs 1940’ta Alman birlikleri Batı Avrupa’yı işgal etti. Ruth, düşman uçaklarının gökyüzünü doldurmasını izledi. Birkaç gün sonra Hollanda işgal edildi. 1942 yazında Naziler, Yahudileri sürgün etmek için toplamaya başladı. Ruth'un teyzeleri, can verdikleri Auschwitz ölüm merkezine gönderildi. Carl, onlarla gitmeye gönüllü oldu ve zorunlu iş gücü olarak seçildi. Polis Yahudi komşularını alıp götürdükten sonra Ruth ve ebeveynleri, Hollanda direnişinin yardımıyla saklandı. Sonraki iki yılını anne ve babasından ayrı, bir sığınaktan diğerine yer değiştirerek geçirdi.

Eylül 1944'te Müttefik birlikleri Hollanda'ya girdi ve Ruth ortaya çıktı. Ebeveynleriyle yeniden bir araya geldiği Valkenburg'a döndü. 1945'te savaş bittikten sonra Ruth, erkek kardeşi Carl'ın kurtuluştan yalnızca üç gün önce ölüm yürüyüşünde can verdiğini öğrendi. 1948'de Amerika Birleşik Devletlerine göç etti. Burada sekiz yıl önce Avrupa'yı terk eden kız kardeşi Edith ile buluştu. Ruth evlendi. Üç kızı ve ardından dört torunu oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.