Sabina Low (Green)

Sabina Low (Green)

Doğum: 21 Mart 1922

Ulanow, Polonya

Sabina, Polonya'nın Ulanow kasabasında yaşayan bir Yahudi ailenin dört çocuğundan biriydi. Babası bir toprak sahibi ve bölgenin sığır tüccarıydı. Ulanow'daki Yahudi topluluğu, bir çok organizasyon ve büyük kütüphanesiyle oldukça etkindi. Sabina gündüzleri devlet okuluna, öğlenleri ise Yahudi okuluna gidiyordu.

1933–39: Devlet okulu Cumartesi günleri açıktı ama Cumartesi günü Yahudi Sebt'i olduğu için okula gitmezdik. Hıristiyan sınıf arkadaşlarımıza Pazartesi için olan ödevlerini sorardık. Ancak aileleri bize söylemelerine izin vermezdi. Anlayamazdım. Sınıf arkadaşlarımız sık sık bize taş atardı. 1 Eylül 1939'da savaş çıktı. Polonyalı gruplar Yahudi evlerine girip istediklerini aldıkça her gece çığlıklar duyuyorduk.

1940–44: Almanya, Haziran 1941'de SSCB'yi kuşattı ve Ulanow'u ele geçirdi. 1942 sonbaharı kasabanın yakınlarında ateş sesleri duyduk. Ne olduğuna bakmak için gittim. Amcamın evi oralardaydı. Ben de onlara gittim. Vardığımda amcam, evinin arkasında birkaç kez vurulmuş şekilde yatıyordu. Karnı delik deşik açılmıştı. Bilinci hâlâ yerindeydi. Yarasına bastıracak bir şey ararken içerde bir yastık buldum. Yastığı kaldırdığımda ölü bir çocuk, kuzenimle karşılaştım. Amcamın yarasını kapatırken "Umarım kurtulursun" dedi.

Daha sonra Sabina sahte evraklarla Stry'e kaçtı. 1944 yılında Sovyet ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturuluncaya kadar orada kaldı. 1957'de İsrail'e taşındı ve 1960'ta Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.