Sally Izikowitz

Sally Izikowitz

Doğum: 1921

Liepaja, Letonya

Sally, Liepaja'nın Baltık limanında yaşayan Yahudi bir ailenin tek oğluydu. Sally çocukken ailesi, Liepaja'nın 45 kilometre kuzeydoğusunda bulunan küçük Aizpute kasabasına taşındı. Ailesi orada başka bir ortakla birlikte bir manifatura dükkânı açtı. Sally, Aizpute'de Almanca eğitim veren özel bir Yahudi okuluna gidiyordu.

1933–39: Izikowitz'in dükkânını şehirdeki herkes bilirdi. İnsanlar, elbise diktirmek ya da mobilya örtüsü olarak kullanmak için oradan kumaş alırdı. 1939'da Sally ortaokuldan mezun oldu. Almanya aynı yılın Eylül ayında Polonya'yı işgal etti. Letonya o zamanlarda hâlâ özgür bir ulustu.

1940-41: 1940 yılının Haziran ayında Sovyetler Birliği Letonya'yı işgal etti. Bir yıl sonra, 22 Haziran 1941'de Almanya'nın Sovyetler Birliği'ni işgal etmesinden kısa bir süre sonra komünistlere karşı sempati duyan Sally'nin babası, komünistlerin Alman yönetimi altındaki kaderinden korktuğu için Sovyetler Birliği'ne kaçtı. Sally ve annesi daha sonra Liepaja'ya döndü. Almanlar 29 Haziran'da Liepaja'yı işgal ettiler. Birkaç gün sonra Sally bir arkadaşıyla birlikte sokağın karşısındaki akrabalarının evine gitmek için evden çıktı. Bir Alman devriyesi tarafından durduruldu.

Sally, sokağın ortasında Alman devriyesi tarafından vurularak öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.