Sandor Alexander Bokshorn

Sandor Alexander Bokshorn

Doğum: 4 Ocak 1912

Budapeşte, Macaristan

Sandor, babasının kürkçülük yaptığı Budapeşte'de yetişti. Sandor, 14 yaşına kadar Yahudi okuluna gitti. Ardından ticaret odası tarafından yönetilen işletme okuluna girdi. 1929'da mezun olduktan sonra babasının şirketine girdi. Ardından Sandor, ekonomi okumak için Budapeşte'de üniversiteye girmeden önce bir yıl Paris, Sorbonne'da okudu.

1933–39: 1920'lerde Yahudi adayları sınırlandıran kotalar koyan Yahudi karşıtı yasalar uygulandığı için bir Yahudi olarak üniversitede azınlıktım. 23 yaşındayken derslerimi bitirdim. Sadece yazmam gereken doktora tezim vardı. Yeniden babamın şirketinde çalışmaya başladım. Gerçekten başka şansım yoktu. Yahudi olduğum için alanımda bir iş bulma olasılığım çok azdı.

1940–44: 1940'ta önce Yahudi erkekler, Macar ordusu tarafından zorunlu çalışmaya alındılar. Üç ay boyunca çiftçilik yapıp bataklık kuruttum. İki yıl sonra ekonomi doktoramı bitirdiğim 1942'de tekrar zorunlu çalışmaya alındım. 1944'te Macar ordusu, sığınak inşa etmek ve çukurlar kazmak üzere beni Rusya cephelerine yolladı. Geri çekilmeden sonra Sovyetler tarafından ele geçirildim. Biz Yahudiler bir yandan ağır işlerde zorunlu çalıştırılıyorduk, bir yandan da düşman esirleri olarak cezalandırılıyorduk.

Sandor Sovyetler tarafından ilk önce Karpatlar’a ardından da Ukrayna'ya, savaş esiri kamplarına yollandı. Savaştan sonra Budapeşte'ye döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.