Selma Schwarzwald

Selma Schwarzwald

Doğum: 2 Eylül 1937

Lviv, Polonya

Selma'nın iki ebeveyni de—Daniel Schwarzwald ve Laura Litwak—bir sanayi şehri olan Lviv'de yetişmişti. Lviv'de birçok farklı millet yaşadığı için Selma'nın anne ve babası birçok dil konuşabiliyordu: Lehçe, Rusça, Almanca ve Yidce. Başarılı kereste işletmesini yöneten Daniel, ayrıca arada İngilizceyi de kullanıyordu.

1933–39: Ailem Nisan 1935'te evlenmiş, iki yıl sonra da ben dünyaya gelmişim. Savaş çıkmasından korkan babam aileyi güvende tutmak için İngiltere'ye taşımak istiyordu. Ancak annem ailesinden ayrılmak istemedi. Eylül 1939'da, ben 2 yaşındayken, Almanlar Polonya'yı batıdan işgal ederken Sovyetler de doğudan işgal etti. Lviv Sovyet denetimi altında kaldı.

1940–44: 1941'de Almanlar Lviv'i işgal etti. Beşinci yaş günümde babam ortadan kayboldu. Annem ve ben Busko-Zdroj adındaki küçük bir kasabaya taşındık. Bana adımın Zofia Tymejko olduğunu ve Katolik olduğumuzu söyledi ve beni şöyle uyardı: "Asla kimseye Lviv'den geldiğimizi söyleme ve yabancılarla konuşma." İbadet eden Katolikler hâline geldik. Bir gün okulda, öğretmenim Almanların ve Yahudilerin kötü olduğunu söyledi. Almanlar Polonyalıları öldürdükleri için Yahudiler ise İsa'yı öldürdükleri için kötüydü. Anneme sordum. O da birkaç Yahudi tanıdığını ve hiç de kötü olmadıklarını söyledi.

Savaştan sonra Selma ve annesi İngiltere'ye göç ettiler. İngiltere'de Selma, Yahudi olduğunu öğrendi. Sonunda bir doktor oldu ve 1963'te Amerika'ya yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.