Taube Fishman Rosenblat

Taube Fishman Rosenblat

Doğum: 1917

Radom, Polonya

Tola olarak da çağrılan Taube, Yidce konuşan Yahudi bir ailede doğdu. Babası terzilik yapıyordu ve Almanya’da yaşayan zengin bir amca, büyük aileye destek oluyordu. Devlet okulunu bitirdikten sonra Taube, nakışçı olmak üzere eğitim aldı. 1925’de Taube, 8 yaşındayken babasının yanında çıraklığa başlayan Itzik Rosenblat adlı genç adama âşık oldu.

1933–39: 1938’de aile tarafından karşı çıkılan 13 yıllık bir arkadaşlıktan sonra Taube çeyizini almadan Itzik ile evlendi. Çift, Itzik’in kadın terzi dükkânı açtığı Zeromskiego Sokağı 49 numarada bir dairede yaşıyordu. Temmuz 1939’da oğulları Max doğdu. O Eylül Almanya Polonya’yı işgal etti. Ardından ayın sekizinde de Radom’u ele geçirdi. Almanlar, tüm Yahudileri Zeromskiego sokağından tahliye etti. Rosenblat’lar Itzik’in ailesinin yanına taşındı.

1940–42: Radom Yahudi Konseyi, Nisan 1941’de Rosenblat ailesine Yahudi gettosunun içinde kalan bir gecekondu tahsis etti. 1942’de Almanlar, Itzik ve diğer usta terzileri SS dükkânında çalıştırmaya başladı. O Ağustos Almanlar, Radom’daki iki gettoyu tasfiye etmeye başladılar. Itzik, ailesini dükkânında saklamaya çalıştı. Ancak bir toplama sırasında yakalandılar. Taube ve Max’i aldılar ve getto projektörlerinin altında tren yoluna yürüttüler ve burada bir vagona koydular.

Ağustos 1942’de Taube ve Max, Treblinka imha kampına gönderildi. Buraya vardıktan sonra gaz odasında can verdiler. Taube 25 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.