Yakov Biber

Yakov Biber

Doğum: 15 Mart 1915

Matsiov, Ukrayna

Yakov, Ukrayna’da Matsiov köyünde fakir, dindar bir Yahudi ailenin dört çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Yakov doğduktan altı yıl sonra Matsiov Polonya topraklarından çıktı. 14 yaşına geldiğinde annesi vefat eden Yakov, çalışmak için okulu bıraktı. Yakov siyonistti. Filistin’e [Yishuv] yerleşmek istiyordu.

1933–39: Young Pioneers adlı siyonist grupta siyonist amaçla para toplamak için tiyatro eserlerini yönetiyordum. 1939’da evlendiğim Chava ile Young Pioneers’ta tanıştım. Hitler’in doğuşuyla bölgemizdeki Yahudi düşmanlığı artıyordu. Matsiov’da yaşlı Yahudi erkekler, sakalları serseriler tarafından yolunabilir diye evlerinden çıkmaya korkuyordu. 1939’da Sovyetler köyümüzü ele geçirdi.p>1940–44: 1941 başında Almanlar, Ukraynalı milislerden yardım alarak bölgeyi ele geçirdi ve Yahudileri öldürmeye başladı. Birkaç ay boyunca Chava, ben ve 2 yaşındaki oğlumuz Shalom, bölgenin yerlisi bazı köylülerin yardımıyla saklandık. Bir Cumartesi öğleden sonra ormanda saklanırken aniden bir ses duyduk: “Koş! Milisler!” Kurşun yağıyordu. Chava ve bebeği kaptığım gibi koşmaya başladım. Shalom bağırmaya başladı. Ağzını kapamaya çalışırken Chava’yı elimden bıraktım. Tekrar elini tutmak için döndüğümde Shalom’a bir kurşun isabet etti ve kollarımdan düştü.

Shalom öldürülmüştü. Chava ve Yakov sonraki üç yılı saklanarak geçirdi. Savaştan sonra yeni bir aile kurdular. 1947 yılında Biber ailesi, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.