Yennj Baehr

Yennj Baehr

Doğum: 19 Ekim 1886

Doernbach, Almanya

Yennj ve eşi Heinrich, Ren Nehri vadisindeki küçük bir kasaba olan Ruchheim’ın az sayıdaki Yahudi sakinlerinden ikisiydi. Yennj, Heinrich’in evlerinin ilk katındaki kuru gıda dükkânını işletmesine yardım ediyordu. Yazın arkadaki bahçede çalışmaktan hoşlanıyordu. Oğulları Kurt Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’ya göç etmişti. Kızları ise evleninceye kadar dükkânda ailesine yardım etmişti.

1933–39: Naziler iktidara geldi ve birçok Yahudi Almanya’yı terk etmeye karar verdi. Son olarak da yeğenimiz Luise gemiyle Amerika’ya gitti. Eskiden her yaz bizi ziyaret ederdi ve Ida’mızın kardeşi gibiydi. Heinrich ve ben Almanya’yı terk etmeyi düşündük ama Ida ve torunumuz Freya’yı yanımıza almadan bunu yapamazdık. Zaten Ida’nın kocası da dükkânını kapatmak istemiyor. Hem kim Amerika’ya göçümüzü maddî olarak destekler ki?

1940–42: Heinrich ve ben, Ida ve ailesiyle birlikte Fransa’nın güneyindeki iki tevkif kampına sürüldük. İlk gittiğimiz kamp Gurs’tu. Kış mevsimiydi. Hava soğuk ve yağmurluydu ve saman üzerinde uyuyorduk. Freya altı yaşındaydı. Ateşi çok yükseldi. Şiddetli kulak ağrısı da vardı. Neredeyse ölüyordu. Şimdi Rivesaltes’te çocukları kırsaldaki Fransız ailelerinin yanında saklanmasını ayarlayan bir yardım topluluğu (Çocuklara Yardım Topluluğu) yoluyla Freya’yı kamptan alıp güvenli bir yere gönderme şansımız var. Hepimiz Freya’ya veda ettik.

1942’de Freya kampı terk ettikten birkaç gün sonra 55 yaşındaki Yennj, eşi ve kızları Auschwitz’e sürüldüler ve orada can verdiler. Freya savaştan sağ kurtuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.