Zelda Piekarska

Zelda Piekarska

Doğum: 27 Temmuz 1927

Sosnowiec, Polonya

Zelda, Polonya’nın kömür madenciliği bölgesindeki bir şehir olan Sosnowiec’te birbirine sıkı sıkıya bağlı Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Babasının bir restoranı vardı. Aynı zamanda bir çikolata ve şeker fabrikasının da ortağıydı. Zelda dans etmeyi severdi. Harika bir step dansçısıydı.

1933–39: 4 Eylül 1939’da Almanlar Sosnowiec’e girdiler. Alman tankları sokakta dolaşırken ailem babamın dükkânındaydı. Yerde yatan insanlar gördüm ama neden yattıklarını anlamadım. Annem öldüklerini söyledi. Sonra Almanlar, babamı dükkânlarını kapatmaya zorladılar ve bizi Sosnowiec’teki bir getto olan Srodula’ya yolladılar. Almanlar, değerli eşyalarımıza el koydular ve bizi diğer ailelerle birlikte küçücük bir alana taşıdılar.

1940–44: 26 Haziran 1943, Cumartesi günü Almanlar bizi kasaba meydanında topladılar. Saçımdan çekip beni ailemin yanından aldılar ve şöyle dediler: “Sana çok iyi davranacağız. Muhteşem vakit geçireceğiz.” Beni Almanya, Breslau-Guentherbruecke’deki bir çalışma kampına gitmek üzere bir sığır vagonuna koydular. Araba tamircisi olarak çalışmak üzere görevlendirilmiştim ama amirim arabalar hakkında hiçbir şey bilmediğimi fark etti. Benim öldürülmemi istedi ama anlayışlı bir Alman askeri müdahale etti ve sonraki gün başka bir müfrezeye konuldum.

Zelda, çalışma kamplarında iki yıl daha geçirdi. 8 Mayıs 1945’te Sovyet ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Almanya’da dört yıl geçirdi ve sonra 1949’da Amerika’ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.