زلدا پیکارسکا Zelda Piekarska

زلدا پیکارسکا Zelda Piekarska

تاریخ تولد: ۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۲۷

سُسنُویک, لهستان

زلدا در یک خانواده یهودی منسجم ساکن شهر سوسنویتس به دنیا آمد. سوسنویتس شهری در منطقه معادن زغال سنگ کشور لهستان است. پدر او صاحب یک رستوران و همچنین شریک یک کارخانه‌ی شکلات سازی بود. زلدا عاشق رقص بود، او در رقص پا، حرفه‌ای بود.

۱۹۳۳-۳۹: آلمانی‌ها در ۴ سپتامبر سال ۱۹۳۹ به سوسنویتس رسیدند. خانواده‌ی من همگی در مغازه‌ی پدر بودند که تانک های آلمانی وارد خیابان شدند. مردم روی زمین دراز می‌کشیدند و من نمی فهمیدم چرا این کار را می‌کنند. مادرم به من گفت که آنها مرده‌اند. کمی بعد آلمانی‌ها به پدرم دستور دادند که مغازه‌ی خود را تعطیل کند و همه ما را به گتویی در شهر سوسنویتس به نام سرودولا Srodula فرستادند. آلمانی‌ها وسایل قیمتی ما را گرفتند و ما را همراه با خانواده‌های دیگر در اتاقی کوچک جا دادند.

۱۹۴۰-۴۴: در روز شنبه، ۲۶ ژوئن سال ۱۹۴۳، آلمان‌ها ما را در میدان شهر جمع کردند. آنها من را با موهایم کشیدند و از خانواده‌ام جدا کردند و به من گفتند:"ما با تو خیلی خوب رفتار می کنیم. خیلی به ما خوش خواهد گذشت." آنها من را سوار یک کامیون حمل حیوان کردند و به سمت اردوگاه کار اجباری در برسلاو-گوتنبروخ آلمان فرستادند. به من شغل مکانیکی را دادند، ولی مدیر من متوجه شد که من در مورد اتومبیل هیچ اطلاعاتی ندارم. او می خواست من را بکشد ولی یک سرباز دلسوز جلوی او را گرفت و روز بعد من به یک کار دیگر گماشته شدم.

زلدا دو سال دیگر را در اردوگاه‌های کار اجباری گذراند. وی توسط نیروهای جماهیر شوروی در ۸ مه سال ۱۹۴۵ آزاد شد. او ۴ سال در آلمان زندگی کرد و در سال ۱۹۴۹ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.