Tanikliklar

Barbara Ledermann Rodbell

Barbara’nın ailesi, 1933’te Hollanda’nın Amsterdam kentine taşındı. Anne Frank ve ailesi ile arkadaş oldular. Almanlar, Hollanda’yı 1940’ta işgal etti. Barbara’nın erkek arkadaşı Manfred’in yeraltı bağlantıları vardı. Bu sayede Barbara, sahte belgeler edindi. Annesi, kız kardeşi ve babası, Westerbork kampına, oradan da Auschwitz’e götürüldü. Barbara, sahte belgeleri kullanarak sağ kalmayı başardı ve direniş için çabaladı. Yahudilerin saklanacak yer bulmasına yardım etti ve sahte ismiyle kiraladığı apartmanda Yahudilerin saklanmasına izin verdi.

Deşifre Edilmiş Metin

Otto’nun ne kadar harika biri olduğunu anlattım zaten. Çocuklarla arası çok iyiydi. Çocuklarla çok iyi geçinirdi. Sabırlıydı. Sevgi doluydu. Bir insanda aradığınız bütün iyi özelliklere sahipti. Bütün o koşullarda, aniden ayrılması gerektiği gerçeğine rağmen sabrını korudu. Bizimle benzer bir geçmişten gelip bizi o anki durumumuza düştüklerine eminim. Çok benzer durumdaydık. Çok benziyorduk. Bu duruma karşı çok sabırlıydı ve işinde çok yoğun çalışıyordu. Kısa sürede çok güzel şeyler yapmıştı. Annesi, bende öyle bir izlenim bırakmamıştı. Onu gözümün önüne getirebiliyorum. O güzel kadını görebiliyorum. Gözleri, saçları... Güzel bir kadındı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.