Tanikliklar

Chaim Engel

1939’da Chaim’in Polonya ordusundaki görev süresi sona ermek üzereyken Almanya, Polonya’yı işgal etti. Almanlar, Chaim’i tutuklayarak zorunlu işgücü olarak Almanya’ya gönderdi. Chaim daha sonra Yahudi savaş esiri olarak Polonya’ya geri döndü. Son olarak ailesinin geri kalan bireylerinin öldüğü Sobibor kampına sürüldü. 1943 Sobibor ayaklanması sırasında Chaim, gardiyanlardan birini öldürdü. Daha sonra evlendiği, kız arkadaşı Selma ile birlikte kaçtı. Haziran 1944’te Sovyet kuvvetleri kampa girene kadar bir çiftçinin yardımıyla saklandılar.

Deşifre Edilmiş Metin

Bizi barakalara kilitlediler. Dışarı çıkmamıza izin verilmiyordu. Bir tren, kampa bazı insanlar getirdi. Tren Alman muhafızlarla doluydu. İnsanları trenden indirdiler. Herkes bavullarını alıp indi. Pek çok silah sesi duyduk. Durmadan ateş ediyorlardı. Neler olduğunu bilmiyorduk. Ertesi gün bizi giysileri ayırmaya götürdüler. Vurulan insanların giysilerini ayırıyorduk. Her yanları kan içindeydi. Korkunç bir manzaraydı. Giysileri ayırırken bir pantolonun cebinde Yidiş dilinde yazılmış küçük bir not buldum. Notta “Belzec’ten geliyoruz” yazıyordu. Belzec, insanların bizim yaptığımız işi yaptığı bir kamptı. Ve Belzec’in tahliye etmek için o insanları Sobibor’a getirmişlerdi. İnsanlar nereye gittiklerini biliyordu. Bu yüzden direndiler ve vuruldular. Tüm bu insanlar trende öldürüldü. Notta “Oradan geliyoruz, nereye gittiğimizi biliyoruz. İntikamımızı alın” yazıyordu.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.