Tanikliklar

David (Dudi) Bergman

Almanlar, David’in daha önce Macaristan himayesinde olan kasabasını 1944’te işgal ettiler. David, Auschwitz’e sürüldü ve babasıyla Plaszow’a yollandı. David, Gross-Rosen kampına ve Reischenbach’a gönderildi. David, daha sonra Dachau’ya yolculukta 150 kişilik katır arabasında sağ kalan 3 kişi arasındaydı. ABD ve Alman birlikleri arasındaki ön cephe hattı çatışması boyunca bir ölüm yürüyüşünün ardından David, Innsbruck’tan serbest bırakıldı.

Deşifre Edilmiş Metin

Beş ya da altı gün sonra ya da o aralarda bize dışarı çıkmamız ve sığır trenine binmemiz söylendi. 13 ya da 15 kişilik bir grubun içindeydik. Trene bindik. Babam bugün benim “Bar Mitzvah” günüm olduğunu söyledi. Hayatını riske atarak küçük bir şişe şarap saklamış. O şişeyi çıkardı. Ve herkese dağıttı. Herkes küçük birer yudum alıp şerefime içti. “Bar Mitzvah”ımı bu şekilde kutladım. Çok üzgündüm. Ama bunu düşünecek vakit yoktu. Zaman, hayatta kalma zamanıydı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Paylaş

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.