Tanikliklar

Helen Lebowitz Goldkind

Volosianka 1939 yılında Macaristan’a ilhak edildi ve 1944 yılında Almanlar tarafından işgâl edildi. Helen, ailesiyle birlikte Uzhgorod gettosuna sürüldüğünde 13 yaşındaydı. Daha sonra çeşitli kamplara sürüldüler. Helen ve ablası Auschwitz’den sağ çıktı, bir cephane fabrikası kampında ve Bergen-Belsen’de zorunlu çalıştırıldı. Helen hareket edemeyecek kadar güçsüz düştüğünde kız kardeşi, yoklama sırasında ona destek oluyor ve çalışmanın hayatta kalmaları için tek şansları olduğunu bilerek onu sürükleyerek işe götürüyordu.

Deşifre Edilmiş Metin

Küçük çocuklarla birlikte gelen anneleri gördük. O çocukları annelerinin elinden almaya çalışıyorlardı. Bir aileyi ayırmak çok zordur. Çok zordur. İnsanlar mücadele ediyordu. Herkes çığlık çığlığaydı. Bir kamyon geldi. O kamyonu hatırlıyorum. Çocuklarını vermeyen anneleri dövdüler ve çocuklar yaralandı. Sonra o çocukları alıp kamyona attılar. Anneler, çocuklarının kamyona nasıl atıldığına bakamadı. O an çok korkunç bir olaya, o insanların küçük çocuklara, küçük bebeklere davranış şekillerine şahit olduk. O kamyonda çok hasta insanlar vardı. Hasta insanları ve kendilerine zorluk çıkaran çocukları atıyorlardı kamyona. Kamyona öylece atıldılar. Kamyonun arkasında pek çok anne koştu. Elbette onları dövdüler ve geri püskürttüler.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.