Tanikliklar

Ludmilla Page

Ludmilla, Romanya’nın Kişinev şehrinde yaşayan, asimile olmuş Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Doktor olan annesiyle birlikte Polonya’da yaşıyordu. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgâl edince Krakov’a götürüldüler. Ludmilla, zorunlu olarak Krakov gettosunda yaşamaya başladı. Annesi ise Varşova gettosuna gönderildi. Alman sanayici Oskar Schindler’in arkadaşı olan bir işadamının, Plaszow çalışma kampında bulunan fabrikasında çalışmaya başladı. Schindler, Ekim 1944’te Yahudi işçilerin bir kısmını kurtarmak için onları Südet’teki Bruennlitz kampında bulunan mühimmat fabrikasına getirdi. Ludmilla gönderilecek işçilerin arasında, Schindler’in listesinde yer alıyordu. O ve yaklaşık 300 kadın Bruennlitz’e varmadan Auschwitz’de tutuklanmıştı. Bazı işçiler mühimmat üretimini sabote etmeye çalışıyordu. Ludmilla, Mayıs 1945’te serbest bırakıldı.

Deşifre Edilmiş Metin

Uzun boylu, hafif geniş omuzlu, ve sarışındı. Gözleri masmaviydi, sanki iyilik saçan bir havası vardı. Südet’te kurduğu kampındayken savaşın sona ermesine çok az bir süre kala, ne zaman bir Alman görsek hiç hareket etmeden dururduk çünkü bizi ya vururlar ya döverler ya da bize fiziksel ya da başka türlü işkenceler yaparlardı. Ama o bizim için Herr Direktor’dü. Ona Herr Direktor derdik. Çok güzel kokar, çok iyi giyinirdi. Tabii ki sigaramız yoktu. Esirlerin de sigara içebilmesi sigara içtikten sonra izmaritlerini etrafta bırakırdı.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.