Tanikliklar

Mieczyslaw Madejski

Mieczyslaw ve ailesi Yahudi değildi. Almanya Polonya’yı işgâl ettiğinde Mieczyslaw, Alman bombardımanlarına karşı meşru müdafaa için oluşturulan bir örgütte çalışıyordu. Daha sonra AK (Armia Krajowa, Anayurt Ordusu) hâlini alan yeraltı grubu ZWZ’de (Zwiazek Walki Zbrojnej, Silahlı Mücadele Birliği) çalıştı. 1943’te BMW’nin Varşova fabrikasında zorunlu çalışmaya alındı. Kaçtı ve Ağustos 1944’te Varşova’daki Polonya ayaklanmasına katıldı. Ayaklanmadan sonra Varşova’yı terk ederek saklandı.

Deşifre Edilmiş Metin

Sonra SS saldıracaktı. Saldırmaya hazırlandıklarını görünce başladık, çünkü bekliyorlardı. Çatışmaya hazır değillerdi. O insanlarla çatışmaya başladık. Onlara muhtemelen zor anlar yaşattık, çünkü mezarlıktaydık. Kuzey tarafında Yahudi mezarlığı vardı ve burası Hristiyan mezarlığıydı. Kuzeydeki mezarlığa gidip o insanlara çok güçlü bir şekilde mücadele etmeye başladık. Ve orada yaralandım. Bir arkadaşım öldürüldü ben de yaralandım. Yaralanınca arkadaşımdan beni hemen geriye taşımasını istedim. Geç kalamazdım ve arkadaşıma “Bana daha fazla el bombası ver ve beni yalnız bırak. Sen kaç, ben burada kalacağım ve el bombasıyla Almanları bekleyeceğim. Sonuna kadar çarpışacağım” dedim. “Hayır, hayır, hayır. Ayaklanmadan önce pek çok kez birlikteydi. Çok zor anlar atlattık” dediler. Beni tutup “Hayır, kalmayacaksın” dediler ve okula geri girmeme yardım ettiler. Okula girdim, arkadaşlarım yaralandığımı görüp bana ilk yardım uyguladı. Sonra beni tutup gettonun içinde sürüklediler, çünkü getto artık Almanların değildi. Gettonun içinde beni ambulansa bindirdiler. Çatışmalar sırasında ambulansımız vardı, her şeyi bulmuştuk. Arabamız, tankımız ve ambulansımız vardı. Beni ambulansa bindirdiler ve hastaneye kadar getto boyunca, eski kasaba boyunca ambulansla birlikte geldiler. Akıl hastaları hastanesiydi ama sonuçta hastaneydi. Beni hastanede indirdiler.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.