Tanikliklar

Murray Pantirer

Almanlar Krakov’u 1939’da işgâl ettiğinde Murray’in ailesi şehirdeki Yahudi toplumunun geri kalanıyla birlikte Krakov gettosunda yaşamak zorunda bırakıldı. 1942’de Murray ve erkek kardeşi, zorunlu çalıştırılmak üzere yakınlardaki Plaszow kampına gönderildi. Mayıs 1944’te kardeşi Auschwitz’e, Murray ise Almanya’daki Gross-Rosen kampına gönderildi. Murray daha sonra Alman sanayici Oskar Schindler’in Südet’teki Bruennlitz kampına zorunlu işçi olarak gönderildi. Schindler kendisi için çalışan Yahudilerin savaş esnasında sağ kalmalarına yardımcı oluyordu. Murray 1945’te serbest bırakıldı.

Deşifre Edilmiş Metin

Bruennlitz’e gelmiştik. Farklı bir istasyondu. Çok az sayıda SS vardı. Dikenli tel yoktu. Eski bir fabrika vardı, o fabrikayı onaracaktık. Oskar Schindler, Gross-Rosen’den sekiz yüz ya da dokuz yüz kadar Yahudi gelmesinden memnun değildi. Birkaç hafta sonra Auschwitz’e gitti ve onlara işçi olarak ihtiyacı olduğunu söyleyerek üç yüz kadını oradan çıkardı. Kadınların sadece verilen yünlerle kocaları, erkek arkadaşları ya da çocukları için süveter, çorap, eldiven gibi şeyler ördüğüne şahit oldum. Çok az iş yapıyorlardı. Aslında biz de çok az iş yapıyorduk. Hep korku içindeydik. Bir şeyler olacağından, yakalanacağımızdan korkuyorduk çünkü tek parça mühimmat üretmemiştik, tek bir parça... Bir defasında başka fabrikadan bir araba dolusu mühimmat satın alıp bizim fabrikaya getirttiğini duymuştuk. Sürekli “Neredeyse başaracağım, neredeyse” dediği söyleniyordu. Bizi her zaman sevgiyle karşılar ve “Siz Schindler’in Yahudilerisiniz ve burada hayatta kalacaksınız” derdi.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.