Tanikliklar

Thomas Buergenthal

“Altı milyon Yahudi öldürülmedi; bir cinayet altı milyon defa işlendi.”
Holokost’tan kurtulan Abel Herzberg

Şu anda uluslararası bir yargıç olan Thomas Buergenthal, Auschwitz ve Sachsenhausen toplama kamplarından kurtulan en genç kişiydi. 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Yargıç, Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi başkanlığı ve El Salvador için Birleşmiş Milletler Gerçek Komisyonu üyeliği görevlerini üstlendi. Buergenthal, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Holokost Anı Müzesi’nin Vicdan Komitesi başkanıydı. Buergenthal, Mart 2000’de Uluslararası Adalet Mahkemesi’nin üyesi oldu ve bu görevi hâlâ devam ettirmektedir. Burada Holokost’tan kurtulan Abel Herzberg’in yukarıdaki alıntısına tepki göstermektedir.

Deşifre Edilmiş Metin

Altı milyon sayısıyla ilgili sorunlardan biri, bunu hiç kimsenin hayal edememesidir. Altı milyonu bireyselleştiremezsiniz. Bir kişiyi bireyselleştirebilirsiniz. Bence bu gerçekliği ifade eder. Doğru budur, çünkü o canlardan her biri öldürüldü ve her birinin kendi bireyselliği, kendi geçmişi, kendi anısı, kendi hayatı vardı ve laubali bir şekilde ele alıp altı milyon gibi bir sayıdan bahsettiğimiz zaman bütün tartışmadan kayboluyor bu. Bunun akılda tutulması önemlidir.


  • US Holocaust Memorial Museum

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.