تاریخ شفاهی

توماس بورگنتال در مورد نقل قول آبل هرزبرگ به بحث می‌نشیند

«آنجا شش میلیون یهودی کشته نشدند. یک قتل صورت گرفت و شش میلیون بار تکرار شد.»
از بازماندگان هولوکاست، آبل هرزبرگ

توماس بورگنتال یک قاضی بین‌المللی و یکی از جوانترین بازماندگان اردوگاه‌های آشویتس و زاخزن هاوزن بود. او در سن ۱۷ سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرد. وی به عنوان قاضی و رئیس دادگاه حقوق بشر قاره آمریکا و به عنوان عضو کمیسیون حقیقت‌یاب سازمان ملل در السالوادور شروع به کار کرد. بورگنتال ریاست کمیته‌ی اخلاق موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده را به عهده داشت. وی در مارس ۲۰۰۰ به عضویت دادگاه بین المللی عدالت در آمد و هنوز این سمت را دارد. در اینجا او به نقل قول بالا از بازماندگان هولوکاست، آبل هرزبرگ، واکنش نشان می دهد.

نسخه كامل

یکی از مشکلات در مورد عدد شش میلیون این است که هیچ کس نمی‌تواند آن را به تصویر بکشد. نمی‌توانید شش میلیون را شخصی کنید. می‌توانید یک نفر را شخصی کنید. فکر می‌کنم این یک واقعیت را بیان می‌کند. این حقیقت است زیرا هر یک از آنها که کشته شده‌اند، هرکدام موجودیت خود را داشته، یک تاریخچه، یک حافظه، یک زندگی و زمانیکه ما بی توجه به آن، درباره شش میلیون صحبت می‌کنیم، این موضوع در بحث کلی گم می‌شود. به یاد داشتن این موضوع مهم است.


  • US Holocaust Memorial Museum

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.