Tanikliklar

Thomas Buergenthal

Şu anda bir uluslararası yargıç olan Thomas Buergenthal, Auschwitz ve Sachsenhausen toplama kamplarından kurtulan en genç kişilerden biriydi. 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Yargıç, Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi başkanlığı ve El Salvador için Birleşmiş Milletler Gerçek Komisyonu üyeliği görevlerini üstlendi. Buergenthal, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Holokost Anı Müzesi'nin Vicdan Komitesi başkanıydı. Buergenthal, Mart 2000’de Uluslararası Adalet Mahkemesi’nin üyesi oldu ve bu görevini hâlâ devam ettirmektedir.

Deşifre Edilmiş Metin

Benim açımdan, bir gerçek komisyonunun değeri, işlenen suçlara katkıda bulunmuş tarihî unsurların güvenilir bir görüntüsünü sunmasıdır. Örneğin, insanları 40 bin tecavüzden dolayı yargılayamazsınız. Ama bunu kaydedebilecek bir gerçek komisyonu kurabilir ve bu komisyona tarihin ileride gerçeği değiştirmek isteyenler tarafından sürekli yeniden yazılmamasını kabul ettirebilirsiniz. Bu nedenle bence gerçek komisyonu, El Salvador ve Guetamala ya da Güney Afrika gibi, korkunç şeyler yaşamış ülkelerin barışçıl evrimi için kritik öneme sahiptir. Ama elbette aynı zamanda bir uluslararası mahkeme ya da en azından önemli suçluları caydırıcı etki için adalet karşısına çıkaracak başka yöntemler olması da önemlidir.


  • US Holocaust Memorial Museum

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.